Trwa ładowanie strony...

Bezpłatne badania mammograficzne

Bezpłatne badania mammograficzne plakat

Stowarzyszenie "Moja Mammografia" zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne, które odbędą się 07 października 2020 roku na pl. Wyszyńskiego w Sławnie.

Stowarzyszenie „Moja Mammografia” powstało głównie w celu propagowania badań mammograficznych, jako jedynego w skalipopulacyjnej obecnie sposobu na wykrycie wczesnych postaci nowotworu piersi. Naszym zainteresowaniem obejmiemy prace legislacyjne Ministerstwa Zdrowia. Będziemy monitorować również prace Cen-trali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz działania jego Regionalnych Oddziałów. Mamy nadzieję, że nasze uwagi oraz wskazówki w celu polepszenia populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi metodą mammografii przesie-wowej, zostaną dostrzeżone, a może nawet wykorzystane przez instytucje czy osoby mające wpływ na jego kształt.

Mammografia to nic innego jak wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego w urządzeniu zwanym mammograf do prześwietlania tkanki gruczołu sutkowego w celu jej diagnozowania. Określenie „mammografia” składa się z dwóch słów : 1. „mammo” z łacińskiego „pierś”, 2. „grafia” z greckiego – „opis”. To Niemieckiemu lekarzowi Albertowi Salamonowi z Berlina przypisuje się pierwsze w 1913 roku wykorzystanie mammografii do zdiagnozowania zmian anatomicznych w obrębie gruczołu sutkowego. Ponad pół wieku zabrało społeczeństwu medycznemu zaakceptowanie narzędzia medycznego jakim jest mammografia. Obserwujemy trzy okresy rozwoju w historii mammografii. Pierwszy okres przypada na lata 1913-1940, drugi na lata od 1940 do 1970 i trzeci okres od roku 1970, gdzie wysokiej jakości mammografii towarzyszyła niska dawka promieniowania i ostatecznie opracowano urządzenia mammograficzne tak zaawansowane, że można je stosować zarówno w praktyce diagnostycznej jak i w przesiewowych programach populacyjnych. Mammografia obecnie jest złotym standardem w populacyjnych programach przesiewowych, ratując zdrowie i życie milionom Kobiet na całym świecie.

Każda Zdrowa Polka w wieku 50-69 lat ma możliwość raz na dwa lata bezpłatnie wykonać  badanie mammograficzne. Namawiamy do wykonywania tych badań, gdyż nowotwory piersi dosięgają coraz wiekszą populację kobiet w Polsce. Badanie mammograficzne jest obecnie jedyną naukowo potwierdzoną metodą wczesnego wykrywania zmian w obrębie gruczołu piersiowego, które umożliwia całkowite wyleczenie z choroby nowotworowej.

Rejestracja telefoniczna pod nr 58 666 24 44

Wyświetlono: 38

Facebook Twitter

Zobacz również

Powrót do góry