Trwa ładowanie strony...

Spotkanie autorskie z Anną Dziewit- Meller w MBP w Sławnie

18 sierpnia 2020  Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie gościła dziennikarkę, pisarkę,  współtwórczynię programów radiowych i telewizyjnych, a wcześniej  liderkę kobiecego zespołu rockowego „ Andy”. Mowa o Annie Dziewit-Meller, która w swoim dorobku literackim ma m.in.  powieści: „Disko” (2012) i „Góra Tajget” (2016), „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”( 2017). Wraz z mężem Marcinem Mellerem wydała zbiór reportaży „Gaumardżos, opowieści z Gruzji”. Prowadzi także  kanał internetowym bukbuk.pl., recenzując książki innych autorów. Dużą popularnością cieszą się jej felietony publikowane w „Tygodniku Powszechnym”.  

Przyczynkiem do spotkania była promocja najnowszej książki pt. „Od jednego Lucypera”. Tytuł wzięła autorka ze śląskiego przysłowia: „Jaka matka, taka cera – od jednego Lucypera”, które  jest mało  znane mieszkańcom naszego regionu, Tak samo jak historia życia i pracy kobiet na Górnym Śląsku – rodowitych Ślązaczek. Niesamowita powieść, przedstawiająca śląską sagę kobiet, widzianą oczyma współczesnej bohaterki. Podczas spotkania rozmawiano o mrocznych latach czterdziestych ubiegłego wieku i sytuacji kobiet w tamtym okresie, właśnie nie gdzie indziej, jak na Śląsku.  Dyskutowano o emancypacji i o pomijaniu kobiet w dziele małej i wielkiej historii. Były rozmowy o Gruzji, o pomysłach na felietony,  na nowe powieści i o tym, co ważne w życiu kobiet i dlaczego.

Miło było spotkać się z Panią Anną Dziewit- Meller, autorką ważną dla polskiej literatury, która zapewne znajdzie swoje miejsce w  tworzeniu małej i wielkiej historii.

Plenerowe spotkanie odbyło się w strefie kultury z Biblioteką, w spokojnym relaksującym otoczeniu zieleni. Zostało zorganizowane i współfinansowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki, realizowanego przez Instytut Książki przy współpracy z Książnicą Pomorską w Szczecinie.

Wyświetlono: 133

Facebook Twitter

Zobacz również

Powrót do góry