Trwa ładowanie strony...

Wystawa ulice Sławna na pocztówkach do 1945 roku

Tegoroczne hasło Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa  – „W drodze” –  zaprasza do poszukiwania historii regionu i jego mieszkańców poprzez filozofię drogi. My przedstawiamy – bardziej prozaicznie – sławieńskie drogi miejskie, czyli ulice  na  pocztówkach sprzed 1945 roku.

Pierwsze karty pocztowe pojawiły się w końcu lat 60-tych XIX stulecia (1869) w Cesarstwie Austro – Węgierskim, a ich pomysłodawcą był Heinrich von Stephan (rodem słupszczanin).Pomysł von Stephana bardzo szybko się rozprzestrzenił na całym świecie. Po kilku latach pocztówki wychodziły w wielomilionowych nakładach, a ich tematyka była różnorodna. W 1900 roku tylko   Niemcy wyprodukowały 80 milionów kart pocztowych, a w 1905 roku było w tym kraju w obiegu 7 miliardów  pocztówek. Nikt nie wydawał i nie wysyłał tylu kart pocztowych, co Niemcy. Rysownik i satyryk z przełomu XIX i XX wieku T. Heine pisał: „Gdy wydarzy się katastrofa kolejowa, to Francuz korzystając z okazji będzie usiłował uwieść nadobną towarzyszkę podróży, Anglik, jak gdyby nigdy nic skończy lekturę artykułu w Timsie, Niemiec zaś zabierze się natychmiast do pisania odkrytek [jedna z nazw pocztówki], nawet jeśli znajdzie się już w niebie" .

Każde niemieckie miasto, a nawet wioska miały swoje pocztówki – także Sławno, a do 1945 roku – Schlawe.

Z bogatego zasobu kart pocztowych przedwojennego Sławna wybraliśmy te, które przedstawiają ulice miejskie wraz infrastrukturą.  Wzdłuż  ulic stawiano zazwyczaj budynki mieszkalne, na parterach których były sklepy, kawiarnie; ale przy ulicach stawiano też inne zespoły obiektów, jak budynki biurowe, usługowe, przemysłowe. Wzdłuż ulic przeznaczonych dla komunikacji kołowej  wykonane były   z jednej lub obu stron drogi chodniki przeznaczone tylko dla pieszych.

Z wielu budynków Sławna sprzed 1945 roku zachowało się niewiele. Zostały zniszczone w marcu 1945 roku przez Rosjan, a z innymi rozprawił się czas. Także ulice miasta znacznie się zmieniły.

Ta wystawa zaprasza do odbycia drogi w czasie, do miasta, jego ulic i budynków  sprzed wielu lat.

Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sławnie na Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2019 zorganizowana  przez MBP i Fundację „Dziedzictwo”, wrzesień 2019 

scenariusz wystawy: Jan Sroka

Podobne wydarzenia

Adres

ul. Marie Curie-Skłodowskiej 9

76-100 Sławno

Kontakt

tel.: +48 (59) 810 30 51

e-mail: sekretariat@slawno.pl

Godziny otwarcia

w poniedziałki

od godz. 8:00 do 16:00

od wtorku do piątku

od godz. 7:00 do 15:00

Statystyki

Odwiedziń ogółem: 305549

Gości obecnie: 6

Powrót do góry