Trwa ładowanie strony...

Camino [1903x965]

Co roku setki tysięcy rowerzystów i piechurów z całego świata za cel swojej podróży obierają grób św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych szlaków kulturowych oraz chrześcijańskich dróg pielgrzymkowych w Europie. Kult świętego na ziemiach polskich rozwijał się już w czasach średniowiecza dzięki działalności benedyktynów i dominikanów.

Logo [11333x5112]

„Drogi jakubowe” to sieć szlaków, która pokrywa całą Europę. Pomorska Droga św. Jakuba jest stosunkowo młodym szlakiem, ponieważ do użytku została oddana dopiero w 2013 roku. Lokalne środowiska samorządowe, kościelne oraz branża turystyczna postanowiły połączyć siły i doprowadzić do rewitalizacji dawnego szlaku. Wyznaczając jego przebieg brano pod uwagę zarówno historyczne drogi,jak i współczesne sanktuaria i atrakcje turystyczne.

Kim był Św. Jakub?

Jakub Starszy był jednym z 12 apostołów, młodszym bratem Jana Ewangelisty, rybakiem mieszkającym nad jeziorem Galilejskim. Należał do pierwszych uczniów Jezusa. Podczas swojego życia św. Jakub odbył podróż do Hiszpanii, gdzie głosił Dobrą Nowinę, był także pierwszym biskupem Jerozolimy. Podczas pierwszego prześladowania chrześcijan Jakub Starszy został wydany przez żydowskiego arcykapłana królowi Herodowi Agryppie, który skazał go na ścięcie. Z jego życiem na ziemi, jak i po śmierci związanych jest wiele legend. Według jednej z nich św. Jakub pojawił się na białym koniu podczas bitwy pod hiszpańskim Clavijo w 844 roku i przepędził Maurów. Inna legenda mówi, że doprowadził do zmartwychwstania syna pielgrzymów powieszonego za kradzież. W Kościele Zachodu Jakub Starszy jest patronem pielgrzymów, zakonów rycerskich oraz patronem Hiszpanii i Portugalii. Na Wschodzie podlą się do niego rybacy prosząc o obfite połowy. Jest także przedstawiany jako patron aptekarzy, drogistów, robotników i żebraków.

Najważniejszy szlak pielgrzymkowy w Europie

Co roku setki tysięcy rowerzystów i piechurów z całego świata za cel swojej podróży obiera grób św. Jakuba w Santiago de Compostela. Szlak św. Jakuba jest jednym z najważniejszych szlaków kulturowych oraz chrześcijańskich dróg pielgrzymkowych w Europie. Szczątki Jakuba Apostoła zaginęły podczas przenosin z Jerozolimy, gdzie w 44 roku pochowano męczennika. Według legendy w IX wieku pewien pustelnik zobaczył deszcz gwiazd spadających na wzgórze cmentarne. Podążając za gwiazdami odnalazł marmurowy sarkofag. Okazało się, że w zawierał on poszukiwane od wieków szczątki świętego Jakuba. W miejscu, w którym odnaleziono sarkofag wkrótce powstała osada, którą nazwano Campus Stellae – „Pole Gwiazd”. Nad relikwiami wzniesiono kościół i niedługo potem do osady, obecnej Camposteli, przeniesiono siedzibę biskupią. Wtedy rozpoczęły się pierwsze pielgrzymki do grobu świętego. Już w XII wieku miejsce stało się trzecim, po Jerozolimie i Rzymie, ośrodkiem chrześcijaństwa. W średniowieczu w Santiago de Compostela rejestrowano nawet 500 tysięcy pielgrzymów rocznie. Ruch pielgrzymkowy do Santiago de Compostela odrodził się w czasach współczesnych za sprawą Jana Pawła II, który w 1982 roku odbył podróż do tego miejsca kultu, gdzie otwarcie nawoływał do „powrotu do korzeni” i promował szlak Jakuba Apostoła. W drugiej połowie lat 80. Rada Europy zatwierdziła Drogę św. Jakuba jako pierwszy Europejski Szlak Kulturowy. W 1993 roku szlak został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wtedy także odwiedziła go rekordowa liczba pielgrzymów – tego roku prawie 10 tysięcy osób przybyło do sanktuarium Santiago de Compostela.


Pomorska Droga Św. Jakuba

Kult św. Jakuba na ziemiach polskich rozwijał się dzięki działalności benedyktynów i dominikanów. Muszle przegrzebków – będących symbolem św. Jakuba, odnajdywane są podczas wykopalisk archeologicznych w różnych częściach Polski. W hiszpańskich archiwach również znajdziemy źródła potwierdzające popularność tego miejsca kultu wśród dawnych mieszkańców ziem polskich. Droga św. Jakuba to sieć szlaków, która pokrywa całą Europę. Pomorska Droga św. Jakuba jest stosunkowo młodym szlakiem. Została oddana do użytku w 2013 roku. Lokalne środowiska samorządowe, kościelne oraz branża turystyczna postanowiły połączyć siły i doprowadzić do rewitalizacji dawnego szlaku. Obecnie Droga wiedzie z Kretyngi na Litwie przez Obwód Kaliningradzki do Braniewa w Polsce. Na terenie naszego kraju przebiega, między innymi, przez Frombork, Elbląg, Gdańsk, Lębork, Słupsk, Sławno, Koszalin, Kołobrzeg, Świnoujście i Szczecin. Na wyspie Uznam łączy się ze szlakiem niemieckim, skąd przez Francję biegnie do Hiszpanii. Jego końcowym przystankiem jest „Pole Gwiazd” – sanktuarium Santiago de Compostela. Przy wyznaczaniu szlaku eksperci brali pod uwagę zarówno jego średniowieczny przebieg, jak i współczesne miejsca kultu oraz pobliskie atrakcje turystyczne.

Pomorska droga św. Jakuba 360°

Dzięki dofinansowaniu z projektu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury, stowarzyszenie Forum Turystyki Regionów stworzyło wyjątkowy portal sferyczny, którego celem jest popularyzacja szlaku i jego atrakcji. Do współpracy zaprosili krajoznawców, licencjonowanych operatorów dronów, fotografów, programistów oraz lokalnych przewodników. Portal camino360.pl to wirtualne wycieczki pełne interaktywnych punktów, dzięki którym poznamy historię i ciekawostki dotyczące najważniejszych atrakcji na szlaku. Portal zabiera nas w podróż z Braniewa przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim aż do Szczecina i Świnoujścia. Na wirtualny spacer składasię ponad 100 zjawiskowych panoramz powietrza i z ziemi –niektóre z nich pozwalają podziwiać wnętrza obiektów.

Logo [11333x5112]

Przewodnik po drodze św. Jakuba - http://www.przewodnik.re-create.pl

baner pion św Jakuba [1500x2000]

Powrót do góry