Trwa ładowanie strony...

Finisaż wystawy Aleksandra Jakowlewa

Od 18 listopada do 10 grudnia w galerii „W RATUSZU” można oglądać ilustracje do książek dla dzieci i rysunki satyryczne autorstwa Aleksandra Jakowlewa z Petersburga. Uroczyste zamknięcie tej wystawy, tzw. „finisaż”, odbędzie się 9 grudnia o godz. 17.00 z udziałem Autora, który zdecydował się przybyć do nas z tak daleka. W czasie finisażu zamierza rysować portreciki jego uczestnikom.

Aleksander Jakowlew ur. w 1973 r. w Leningradzie (dziś St. Petersburg). Jest członkiem Związku Rosyjskich Artystów Plastyków. Specjalizuje się w ilustrowaniu książek i czasopism dla dzieci. Zajmuje się także karykaturą i rysunkiem satyrycznym, pisze opowiadania dla dzieci. Współpracuje z wieloma wydawnictwami. W latach 2004-2016 pełnił funkcję dyrektora artystycznego wydawnictwa „Amfora”.  Jest stałym ilustratorem w czasopismach „Story” и „Костёр” (Ognisko). W Centrum Książki i Grafiki w Petersburgu zorganizował  wystawy trojga autorów ilustracji książkowych.

Żartobliwie o swojej karierze rysownika wypowiada się tak: „Jeszcze będąc uczniem rysowałem karykatury nauczycieli. Szkolni koledzy mnie za to lubili, a nauczyciele trochę się obawiali. Po czterokrotnych próbach dostania się na studia plastyczne rodzice wymusili na mnie studiowanie medycyny i uzyskanie wzorowego dyplomu w tej dziedzinie. Ale że zajęcia medyczne nie wymagają rysowania, więc jednak zrobiłem też dyplom na wydziale grafiki książkowej, na którym to wydziale jestem obecnie wykładowcą. Tworzę ilustracje do książek o smokach, Puszkinie, kosmitach, piratach, Ermitażu, o fizyce, goblinach, piłce nożnej. Jestem dumny z tego, że moje ilustracje do książki dla dzieci autorstwa Gianniego Rodari wzbudziły zachwyt jego potomków. Kiedy zaczyna mnie nudzić rysowanie obrazków  do cudzych tekstów – piszę własne i je ilustruję. Pracuję w wydawnictwie, każdego dnia projektując okładkę książki. Czasami, przywodząc we wspomnieniach szkolne lata, rysuję karykatury aby następnie wysyłać je na międzynarodowe konkursy, i  -  co się czasami zdarza -  zdobywam główne nagrody.”

Najważniejsze nagrody przyznane Jakowlewowi to: pierwsza nagroda na VII festiwalu karykatury w Holandii – 2012 r., pierwsza nagroda na Karikaturum w Surgucie (Rosja) – 2013, Grand Prix na konkursie karykatury w Gallarate (Włochy) – 2018. Wystawa w Sławnie jest jego pierwszą wystawą w naszym kraju.

Podobne wydarzenia

Adres

ul. Marie Curie-Skłodowskiej 9

76-100 Sławno

Kontakt

tel.: +48 (59) 810 30 51

e-mail: sekretariat@slawno.pl

Godziny otwarcia

w poniedziałki

od godz. 8:00 do 16:00

od wtorku do piątku

od godz. 7:00 do 15:00

Statystyki

Odwiedziń ogółem: 237186

Gości obecnie: 1

Powrót do góry