Trwa ładowanie strony...

Uwaga na oszustwa " Na Policjanta"

Sławieńscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami podającymi się za policjantów. Oszuści wyłudzają i kradną pieniądze. Kilka dni temu ofiarą oszustów padła 66 - letnia mieszkanka powiatu wałeckiego. Ofiar mogło być więcej, na szczęście nie dali wiary oszustom.

Kilka dni temu do mieszkanki powiatu wałeckiego, na numer stacjonarny zadzwoniła kobieta, która podając się za funkcjonariusza Policji poinformowała ją o wypadku bliskiej jej osoby. Po przedstawieniu legendy, z której wynikało, iż po wpłaceniu określonej kwoty pieniędzy osoba ta wyjdzie na wolność. Po zakończonej rozmowie do pokrzywdzonej przyszła kobieta, która przedstawiła się jako kuratorka policyjna. Pokrzywdzona przekazała kobiecie pieniądze w kwocie 40 tysięcy złotych.

Przypominamy!

Oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na policjanta”, „ na wnuczka” to bezwzględni przestępcy, nie mający żadnych skrupułów, wykorzystujący różne metody manipulacji w celu wyłudzenia od nas i naszych najbliższych pieniędzy stanowiących często oszczędności całego życia. Za swój cel obierają najczęściej osoby w podeszłym wieku, którym trudniej zorientować się, że mają do czynienia z oszustem. Aby nie pozwolić przestępcom na wyłudzenie pieniędzy, warto zapoznać siebie i swoich najbliższych z podstawowymi informacjami na temat tego jak może działać oszust w metodzie „na wnuczka”.

Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Zazwyczaj rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. W rozmowie rozmówca prosi o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne „legendy” .

Do tej pory stosowana była przez oszustów metoda „na wnuczka”, jednakże dzięki nagłośnieniu tego rodzaju oszustw, sprawcy stosują ją coraz rzadziej. Dla osiągnięcia zamierzonego celu, sprawcy zmodyfikowali metodę stosując nową „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚ”. Początkowo do seniora dzwoni osoba, która najczęściej podaje się za krewnego, prosząc o pilną pożyczkę. Po chwili ze starszą osobą kontaktuje się „łącznik”, który podaje się za policjanta, który potwierdza, że krewny znalazł się w trudnej sytuacji. Domniemany funkcjonariusz radzi, aby rozmówca przekazał pieniądze osobie wskazanej, a on w zamian sytuację załatwi sprawę.

Pamiętajmy!

Policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy! Jeżeli mają Państwo wrażenie, że ktoś próbuje oszukać Państwa lub kogoś z bliskich Państwu osób prosimy o natychmiastowe powiadomienie o tym Policji na bezpłatny numer 112.

Wyświetlono: 124

Zobacz również

Adres

ul. Marie Curie-Skłodowskiej 9

76-100 Sławno

Kontakt

tel.: +48 (59) 810 30 51

e-mail: sekretariat@slawno.pl

Godziny otwarcia

w poniedziałki

od godz. 8:00 do 16:00

od wtorku do piątku

od godz. 7:00 do 15:00

Statystyki

Odwiedziń ogółem: 133112

Gości obecnie: 1

Powrót do góry